Terapia psychologiczna dla dzieci


Bycie mamą, bycie tatą to najpiękniejsza, a zarazem najtrudniejsza droga, jaką dane jest kroczyć rodzicom. Z natury pragniemy dla swojego dziecka jak najlepiej, chcemy aby prawidłowo się rozwijało, dobrze się uczyło, osiągało sukcesy, miało swoje hobby, wielu przyjaciół, miłość i było…po prostu szczęśliwe!

Może się jednak okazać, że coś nas niepokoi w rozwoju dziecka. Dziecko wolniej nabywa pewne umiejętności, wolniej się uczy, mniej mówi niż rówieśnicy. Może mieć też trudności z adekwatnym wyrażaniem swoich emocji, często się złości, nie radzi sobie z przegraną, jest agresywne w stosunku do innych dzieci, nieśmiałe, krótko koncentruje się na danej czynności.
Możemy od siebie odsuwać myśl, że nasze dziecko ma jakieś trudności cały czas twierdząc, że z tego „wyrośnie”. Okazuje się jednak, że czas może być naszym sprzymierzeńcem i im szybciej zgłosimy się do specjalisty tym szybciej dowiemy się, czy nasze niepokoje są słuszne czy nie. W ten sposób możemy rozwiać nasze wątpliwości, a w razie potrzeby dowiedzieć się, jak  pomóc naszemu dziecku.

Spotkanie z psychologiem

Rodzicom może towarzyszyć lęk przed psychologiem, zastanawiają się, co powie, jak zareaguje, co doradzi. Często oczekujemy od niego gotowych rozwiązań.

Pierwsze spotkanie jest rozmową/wywiadem z rodzicami, dowiedzeniem się, jaki jest powód zgłoszenia.  Często sięgamy w niej wstecz, aż do narodzin dziecka aby zobaczyć, jak wyglądał jego rozwój od samego początku. Następnie psycholog obserwuje dziecko podczas swobodnej zabawy – jakie aktywności dziecko preferuje, po jakie sięga zabawki i jak się nimi bawi. Na kolejnym etapie spotkanie to przybiera formę zabawy kierowanej z dzieckiem. Zależy nam aby dziecko czuło się komfortowo było chętne do wspólnej zabawy. W ten sposób możemy uzyskać cenne informacje na temat jego funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego i społecznego, sposobów zachowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

W zależności od problemu z jakim zgłaszają się rodzice spotkanie może przybrać formę jednorazowych konsultacji lub cyklicznych spotkań, w których określamy wspólne cele do których będziemy dążyć..

Często potrzebne jest posłużenie się narzędziami diagnostycznymi w celu trafnej oceny funkcjonowania intelektualnego i emocjonalno-społecznego. Jest ona punktem wyjścia do planowania dalszych działań terapeutycznych. Umożliwia uzyskanie wielu cennych informacji o dziecku, które mogą pomóc w jego rozwoju i wychowaniu. 
W poradni Oditis wykonujemy diagnozę psychologiczną posługując się: IDS Skalą Inteligencji i Rozwoju (5-10) oraz  Testem Stanford-Binet 5, będącego jednym z najbardziej precyzyjnych testów służących do pomiaru zdolności intelektualnych i emocjonalno-społecznych. 

Jesteśmy po to aby pomagć

oditis
mgr Marzena krzykalska
Psycholog kliniczny, Terapeuta Integracji Sensorycznej

terapia psychologiczna

terapia

czas

cena

Konsultacje psychologiczne

50 minut

 150 zł

Psychoterapia dzieci, młodzież, dorośli, pary, małżeństwa, rodziny

50 minut

 120 zł